Transport zwłok do Polski – wszystko co musisz wiedzieć?

transport zwłok do Polski

Organizacja transportu zwłok do Polski może przysporzyć naprawdę dużo stresu oraz nerwów. Wynika to nie tylko z faktu jak bardzo skomplikowana jest sama procedura, ale też i tego, że transport zwłok najczęściej dotyczy bliskiej nam osoby. W związku z tym, nie tylko musimy radzić sobie z prawidłowym dopełnieniem formalności, ale też i z poczuciem straty. Można jednak zorganizować transport zwłok do Polski sprawnie i bez konieczności narażania się na dodatkowy stres. W jaki sposób? Odpowiedzi na to, jak również i wiele innych pytań dotyczących tego zagadnienia, znajdziecie w naszym poniższym artykule. 

Od czego zacząć organizację transportu zwłok do Polski?

Cała procedura związana ze zorganizowaniem transportu zwłok do Polski jest regulowana przez właściwe ustawy. Najważniejszym warunkiem, który trzeba spełnić, jest złożenie wniosku w urzędzie miasta właściwym dla miejsca pochówku zmarłego. To oczywiście nie wszystko. Czynności prawnych jest naprawdę wiele i właśnie z tego względu, dobrze jest zwrócić się o pomoc w zorganizowaniu transportu zwłok do Polski do profesjonalnej firmy, która świadczy usługi pogrzebowe.

Kto płaci za transport zwłok do ojczyzny?

Z pewnością niejednokrotnie zetknęliście się z twierdzeniem, które mówi o tym, że transport ciała zmarłego z zagranicy do Polski to dość kosztowna usługa. Jest to prawda, jednakże nie musimy wcale ponosić kosztów związanych z organizacją tego przedsięwzięcia. W sytuacji, jeśli bliska nam osoba była ubezpieczona i regularnie płaciła swoje składki, koszta związane z transportem ciała do Polski, w pełni ponosi zakład ubezpieczeń. To duże ułatwienie, ponieważ koszt takiej usługi z reguły oscyluje w okolicy od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od miejsca, z którego sprowadzane są zwłoki. 

Nie można też zapominać o tym, że ciało zmarłego pod żadnym pozorem nie może zostać umieszczone np. w jego domu rodzinnym po transporcie z zagranicy. Według wytycznych sanepidu, których złamanie zagrożone jest bardzo surowymi karami,  ciało zmarłego umieszczane jest albo w domu przedpogrzebowym, zakładzie medycyny sądowej albo – w sytuacji jeśli nie ma możliwości umieszczenia ciała w tych instytucjach – w kostnicy, znajdującej się jak najbliżej miejsca pochówku.