Czym charakteryzuje się drewno do produkcji celulozy?

drewno do celulozy

Każde dziecko wie, że papier pozyskiwany jest przede wszystkim z celulozy. Ta z kolei jest wynikiem obróbki drewna. Niestety, nie każdy wie, jakiego rodzaju drewno może zostać wykorzystane do produkcji celulozy. Nie zawsze też mamy świadomość tego, jakimi przepisami obwarowane jest dostarczenie konkretnego rodzaju drewna do skupu. W naszym poniższym artykule, dokładnie wyjaśnijmy to, czym jest drewno do celulozy oraz w jaki sposób może być ono pozyskiwane. Wskażemy także na to, czym tego rodzaju drewno powinno się wyróżniać.

Z jakich drzew pozyskiwana jest najczęściej celuloza?

Pierwszą i zdecydowanie najistotniejszą kwestią od której należy zacząć rozmowę na temat celulozy, jest to z jakiego rodzaju drzew może być ona pozyskiwana. Co do zasady, drewno na celulozę pozyskiwane jest w Polsce z drzew iglastych. Mowa tutaj przede wszystkim o świerkach, jodłach czy sosnach. Nie oznacza to jednak, że drewno na celulozę nie może zostać pozyskane z drzew liściastych. Rzeczywiście to się zdarza, jednakże zdecydowanie rzadziej, niż w przypadku drzew iglastych. Kiedy jednak już dostarczamy drewno z drzewa liściastego z którego może zostać wykonana celuloza, najczęściej jest to buk, topola, osika lub brzoza.

Czym wyróżnia się drewno na celulozę?

Skoro wiemy już, z jakiego rodzaju drzewa pozyskujemy drewno na celulozę, pora dokładnie przyjrzeć się temu, czym takie drewno powinno się charakteryzować. Poza rodzajem drzewa, z którego zostało ono pozyskane, drewno na celulozę powinno mieć także odpowiednie wymiary. Definiują one jego klasyfikację. 

Drewno do celulozy, to przede wszystkim drewno typu s2a. Wyróżnia się ono przede wszystkim tym, że średnica wału nie może być w tym przypadku mniejsza, niż jeden metr. Jest to drewno nieco gorszej jakości, aniżeli drewno typu s2b i w związku z tym, bardzo często jest wykorzystywane jako drewno opałowe. Niestety nie każdy wie, że drewno typu s2a nie może zostać wykorzystane do opału. Czasem jednak od tej reguły pojawiają się odstępstwa. Drewno typu s2b to drewno lepszej jakości i najczęściej jest ono wykorzystywane na przykład do produkcji płyt meblowych czy palet. Zdarza się też, że z tego rodzaju drewna pozyskiwana jest celuloza. W odróżnieniu jednak od drewna typu s2a, drewno typu s2b pod żadnym pozorem nie może zostać przeznaczone na opał.