Co należy wiedzieć o leczeniu uzależnienia od narkotyków?

Dla wszystkich osób, które podejrzewają u siebie czy też u kogoś bliskiego uzależnienie narkotykowe, przygotowany został zestaw informacji merytorycznych na temat diagnostyki, objawów czy też leczenia narkomanii.

Czym jest narkomania?

Narkomania jest postępującą chorobą, której bezpośrednim podłożem jest uzależnienie się od odurzających środków, które są zawarte w narkotykach. Narkomania prowadzi do mocnego zatrucia organizmu. Co więcej powoduje jego stopniowe wyniszczenie, w konsekwencji staje się także przyczyną śmierci.

Objawy uzależnienia

Symptomem narkotykowego uzależnienia jest na pewno przymus sięgania po kolejne, a zarazem coraz większe dawki odurzającej substancji. Narkoman traci szybko kontrolę nad substancją przyjmowaną, pomimo chęci nie jest już jej w stanie odstawić.

Znakiem ostrzegawczym dla otoczenia może się stać zmiana sposobu bycia osoby uzależnionej, jej drażliwość, jak i także nieuzasadniona nerwowość, obojętność na dziedziny życia, które były najważniejsze wcześniej. Mowa tutaj chociażby o obowiązkach zawodowych, szkolnych czy też kontaktach z przyjaciółmi.

Terapeuci wymieniają cały szereg symptomów, które towarzyszą narkomani. Po pierwszej jest to zwiększenie dawek przyjmowanych. Po prostu organizm uzależnionej osoby zwiększa samoistnie tolerancję na narkotyk przyjmowany. Osoba uzależniona narkotyk zdobywa za wszelką cenę. Sięga także po kolejne dawki narkotyku pomimo świadomości ich szkodliwego wpływu na nasz organizm. Po odstawieniu narkotyku mamy z kolei do czynienia z objawami abstynencyjnymi.

Jakie są fazy uzależnienia od narkotyków?

Wyróżniamy dokładnie cztery podstawowe fazy narkotykowego uzależnienia. Mowa tutaj o uzależnieniu, nawyku, przyjmowaniu okazjonalnym czy też o eksperymentowaniu. Zaczyna się zawsze od eksperymentowania. Jednak eksperymentowanie z narkotykami doprowadza do sięgnięcia po następne dawki. Faza okazjonalnego przyjmowania z kolei doprowadzić może do nawyku. Na tymże etapie osoba, która zażywa narkotyk czuje potrzebę sięgnięcia po kolejną konkretną już uzależniająca substancje, ale może ten przymus pokonać. Uzależnienie jest przecież fazą, kiedy fizyczne oraz także psychiczne objawy abstynencyjnego zespołu nie pozwalają nam na pokonanie samodzielne nałogu.

Każda osoba, która zamierza wyjść ze swojego uzależnienia powinna pokusić się o profesjonalną pomoc. Taką na pewno znajdzie tutaj: https://prywatnyosrodek.pl/

Warto się zgłosić, póki nie jest jeszcze za późno.