Terapia uzależnień pomoże Ci zacząć nowe życie

Problem uzależnień jest we współczesnym świecie bardzo powszechny. Uzależnić można się od bardzo wielu rzeczy tak od używek jak i od zachowań. Najczęściej spotykane są jednak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, hazardu, Internetu, gier, seksu i jedzenia. Chociaż rzeczy, od których się uzależniamy są bardzo rozmaite, wszystkie uzależnienia charakteryzują się jedną wspólną cechą – ich ofiary przez długi czas nie potrafią przyznać, że mają poważny problem.


Istotę uzależnienia są w stanie zrozumieć tylko i wyłącznie inni uzależnieni, a osobom postronnym trudno pojąć istnienie przemożnej potrzeby zaspokojenia „głodu”, że nie pozwala ona osobie uzależnionej na żadne konstruktywne działanie. I nie chodzi tu do końca o alkohol, gry czy papierosy. Pierwszym symptomem uzależnienia jest przejmujące poczucie pustki, którą pragniemy za wszelką cenę wypełnić. Potrzeba wypełnienia jej zajmuje całą naszą uwagę i jeśli choć na chwilę tego nie zrobimy (nieważne czym: papierosem, alkoholem czy wizytą w salonie gier) nie będziemy mogli normalnie funkcjonować. Zaspokojenie „głodu” niesie ukojenie, euforię i błogostan, i w zależności od rodzaju uzależnienia trwa on dłużej lub krócej. W tym czasie możemy zająć się normalnymi czynnościami, jednak trwa to do momentu, w którym myśli niezależnie od woli, znów zaczynają krążyć wokół tego, od czego jesteśmy uzależnieni. Koncentracja i równowaga znikają, a myśli zaczyna wypełniać jedynie obiekt naszego uzależnienia. Niestety każdy nałóg prędzej czy później zaczyna zakłócać normalny tryb życia. Dla przykładu osoba uzależniona od nikotyny nie zjawi się w miejscu, gdzie nie będzie mogła przez dłuższy czas sięgnąć po papierosa jak teatr,opera, kino itp. Tym samym rezygnuje z mnóstwa przyjemności na rzecz zaspokojenia swojej potrzeby.
Nałóg staje się istotniejszy niż wszystko inne, odbiera wolność wyboru, choć osobom uzależnionym przeważnie wydaje się, że to one sprawują kontrolę. Często powtarzają one, że w każdej chwili mogą rzucuć nałóg, nigdy jednak nie wprowadzają tych słów w czyn. W chwili, gdy osoba tkwiąca w nałogu zda sobie sprawę, że to już nie jest jej wybór, i że została pozbawiona kontroli nad swoim życiem, może ona zacząć proces wychodzenia z nałogu. Leczenie uzależnień jest jednak procesem długotrwałym, niekiedy walka z nałogiem może trwać nawet całe życie.


W Polsce obecnie funkcjonuje około 100 ośrodków terapii uzależnień. Są to zarówno ośrodki państwowe jak i prywatne. Jednym z nich, zasługującym na wyjątkową uwagę jest Prywatny Ośrodek Terapii Uzależnień „Słoneczna”, położony w Nowym Sączu na malowniczym wzgórzu Beskidu Sądeckiego. Ośrodek leczenia uzależnień leży w cichej i spokojnej dzielnicy, z daleka od zgiełku i hałasu. Otacza go sporych rozmiarów ogród, tworzący wyjątkowy klimat oraz doskonały na letnie grille. Ośrodek posiada pokoje jedno i dwuosobowe z łazienkami, a do dyspozycji pacjentów jest biblioteka, salon z kominkiem, siłownia, tenis stołowy oraz rowery dające możliwość zwiedzania okolicy. Terapia uzależnień prowadzona w ośrodku obejmuje głównie: leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii oraz leczenie uzależnienia od hazardu. Kadrę ośrodka stanowią fachowcy, którzy odznaczają się szczególną empatią, wiedzą, ogromnym doświadczeniem zawodowym oraz – co ważne dla mnóstwa pacjentów – dyskrecją. Pracownicy ośrodka do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, starając się zapewnić pacjentowi poczucie bezpieczeństwa, zachowując przy tym maksimum poufności i anonimowości. Wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań, aby stworzyć pacjentom jak najkorzystniejsze warunki do wyjścia z nałogu.
Jeśli chcesz pomóc członkowi swojej rodziny bądź zauważyłeś, że sam masz problem, bo nałóg przejął kontrolę nad Twoim życiem nie zastanawiaj się i daj sobie szansę na szczęście. Każdy człowiek zasługuje na to, aby być panem swojego życia.

Więcej informacji na: osrodek-terapii.com/