Sklep internetowy oferuje wysokiej jakości herbaty

Herbata i kawa to napoje, które są znane na całym świecie. Zyskały sobie wielu zwolenników nie tylko za ich smak, ale również za mnóstwo właściwości zdrowotnych. Zazwyczaj posiadamy swoje ulubione rodzaje tych napojów i nie wyobrażamy sobie życia bez nich.
Herbata była znana w Chinach już około 2700 roku p.n.e. Podania głoszą, że chiński cesarz Shen Nong pił ją po raz pierwszy, gdy do jego filiżanki z wrzątkiem wpadły przypadkowo przyniesione przez wiatr liście krzewu herbacianego. Gdy herbata zdobyła popularność w Chinach, jej uprawa rozprzestrzeniła się na całą Azję.
Plantacje herbaty są zakładane na wysokości 1000 m n.p.m. w gorącym i wilgotnym klimacie. Jedna roślina może plonować nawet 20 lat. Poza ewidentnymi walorami smakowymi, herbata jest bogata w składniki, które mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Herbata poprawia zdolności pamięciowe, oczyszcza organizm z toksyn, pozytywnie wpływa na układ trawienny i poprawia wzrok. Herbata jest przede wszystkim bogatym źródłem garbników. Garbniki (zwane taninami) należą do grupy polifenoli. Posiadają Mają one zdolność do trwałego wiązania się z białkami i dobrze rozpuszczają się w wodzie. Mają właściwości ściągające, działają korzystnie na układ pokarmowy, chroniąc śluzówkę jelit. Oddziałują także na układ nerwowy ograniczając odruchy bólowe jak swędzenie czy pieczenie. Dają efekty w walce ze szkodliwymi mikrobami jak np. Helicobacer phylori, odpowiedzialnymi za choroby wrzodowe żołądka, a także wirusami. Zawartość garbników w herbacie jest zależna od jej rodzaju. Najbardziej znanym i powszechnie lubianym rodzajem herbaty jest herbata czarna. Uzyskuje się ją poprzez kilkugodzinną fermentację i suszenie.Podczas fermentacji listki puszczają sok, co sprzyja utlenianiu. Część garbników zmienia się wtedy w związki aromatyczne. Wielu miłośników zdobyła także herbata zielona, a to za sprawą przyspieszania procesu przemiany materii. Jej orzeźwiający i nieco cierpki smak uzyskuje się tylko poprzez suszenie. Nie poddaje się jej procesowi fermentacji, jest zatem mniej aromatyczna niż herbata czarna, ale bardzo bogata w garbniki. Herbatę białą otrzymuje się z pączków i listków zbieranych ręcznie wczesną wiosną. Poddaje się je jedynie procesowi suszenia. Biała herbata ma silne działanie oczyszczające, dzięki wysokiej zawartości polifenoli. Poza tym jest bardzo ceniona za wyjątkowe walory smakowe. Herbatę czerwoną uzyskuje się poddając liście długiej fermentacji.

Aby napar z herbaty zawierał wszystkie dobroczynne związki należy ją parzyć przynajmniej przez 2 minuty. Sposób parzenia jest niezwykle ważny ponieważ daje możliwość uzyskania napoju o różnorodnych właściwościach. Jeśli będziemy zaparzać herbatę krócej niż 3 minuty, uzyskamy działanie pobudzające, jeśli dłużej niż 5 minut – napój uzyska właściwości uspokajające.
Kawa cieszy się na świecie taką samą popularnością jak herbata. Bogata w kofeinę wykazuje działanie pobudzające, dodaje energii i polepsza sprawność psychiczną. Kolebką kawy jest Etiopia, a do Europy trafiła w XVI wieku. Początkowo dostępna była tylko w aptekach, gdyż uważano ją za lek na wiele schorzeń. W Polsce pojawiła się w 1683 roku. Kawowiec jest wiecznie zielonym krzewem, rosnącym głównie w Afryce. Kawę otrzymuje się z palonych i mielonych ziaren kawowca. Kawa wzbudza wiele kontrowersji, trudno ją bowiem zaliczyć do zdrowej żywności. Wciąż prowadzone są badania naukowe, mające określić jej właściwości. Do tej pory wykazano, że składniki w niej zawarte mogą przeciwdziałać chorobom nowotworowym. Należy pamiętać, że częste jej spożywanie wypłukuje z organizmu magnez, który jest niezbędny dla organizmu człowieka. Do pozytywnych właściwości kawy niewątpliwie należy chwilowa poprawa pamięci krótkotrwałej oraz podniesienie IQ. Poprawia koncentrację, dotlenia organizm, wpływa pozytywnie na trawienie i krążenie. Wspomaga metabolizm, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby i jelita, na cukrzycę typu 2, chorobę Parkinsona. Ma właściwości antyoksydacyjne. Negatywne skutki picia kawy wiążą się z kofeiną. Zbyt duża ilość kawy powoduje niepokój i utrudnia zasypianie. Zaleca się picie do 500 mg kawy dziennie. To równowartość mniej więcej 3 filiżanek. Taka dawka nie jest szkodliwa dla organizmu.
Wspaniałą alternatywą dla kawy i herbaty może być yerba mate. Napój ten przyrządzany jest z listków i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Jest to wiecznie zielone drzewo, które w stanie dzikim swoim występowaniem obejmuje niewielki obszar na terenie Argentyny, Paragwaju, Brazylii i Urugwaju. Tam się je uprawia i eksportuje na cały świat. Należy pamiętać, że yerba mate nie jest herbatą. Pozyskuje się ją z zupełnie innej rośliny!
Proces przygotowania naparu jest całkowicie inny niż napojów znanych nam na co dzień. Do naczynia sypie się 3/4 objętości suszu. Pije się ją przez rurkę zakończoną sitkiem zwaną bombilla. Jedną porcję zaparza się nawet 7 razy. Yerba mate ma bardzo gorzki smak, a zwłaszcza porcja zaparzana po raz pierwszy. Do jej szczególnego smaku trzeba się przyzwyczaić. Warto jednak wysilić kubki smakowe, gdyż jest prawdziwą bombą witaminową. Poza właściwościami pobudzającymi, doskonale oczyszcza organizm, normuje ciśnienie, zmniejsza objawy zmęczenia, przyspiesza przemianę materii, ujędrnia skórę oraz zwiększa odporność. Zawiera mnóstwo dobroczynnych związków chemicznych, witamin, mikro- i makroelementów.

Nieczęsto się zdarza, aby wszystkie te składniki były obecne w jednej porcji pożywienia. Yerba mate jest doskonałym źródłem ich wszystkich.
Obojętnie czy jest się smakoszem kawy, herbaty czy yerba mate, problemem jest zakupić produkty oryginalne, aromatyczne o wysokiej jakości. Jednym z niewielu miejsc, gdzie są dostępne, jest sklep internetowy skworcu.com.pl. Można tam zakupić nie tylko kawy i herbaty najwyższej jakości, ale również bakalie i przyprawy. Sklep internetowy oferuje również różnorodne mieszanki przypraw, miody, syropy oraz pojemniki do ich właściwego przechowywania. Wszystkie oferowane produkty spełniają bardzo wysokie standardy i na pewno spełnią oczekiwania najbardziej wymagających miłośników.