Rodzaje kotłów centralnego ogrzewania

Obecnie w co raz większej ilości mieszkań – nawet w miastach, centralne ogrzewanie jest realizowane w oparciu o kocioł grzewczy. Jakie piece są najpopularniejsze?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem nowego kotła centralnego ogrzewania, to faktycznie mnogość rozmaitych modeli przeróżnych producentów może nawet przytłoczyć osobę, która nie jest w temacie metod ogrzewania. Dlatego w tym artykule pokrótce przedstawimy rodzaje kotłów centralnego ogrzewania. Zajmiemy się tematem kotłów na gaz.

Kondensacyjny czy tradycyjny?

Jedne z pierwszych bardzo powszechnych sformułowań pojawiających się podczas wyboru kotła grzewczego jest słowo „kondensacyjny”. Czym różni się kocioł kondensacyjny od tradycyjnego? Otóż kondensacyjne piece centralnego ogrzewania wyróżniają się bardziej zaawansowaną technologią. Wykorzystuje się zjawisko kondensacji pary wodnej ze spalin, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nawet 30% więcej energii w porównaniu z kotłami tradycyjnymi. Oczywiście kotły kondensacyjne są droższe od swych prostszych odpowiedników, niemniej inwestycja ta bardzo się opłaca, bo po prostu płacimy mniejsze rachunki za gaz. Kupując kocioł kondensacyjny musimy tylko pamiętać, że należy do niego odpowiednio dostosować całą instalację centralnego ogrzewania, dlatego po prostu wymiana już istniejącego kotła grzewczego na kondensacyjny niekoniecznie będzie dobrym pomysłem.

Kocioł kondensacyjny Logamax Plus GB062
Kocioł kondensacyjny Logamax Plus GB062

Otwarta czy zamknięta komora?

Kupując kocioł gazowy sprzedawca na bank zada to pytanie. Na czym polega różnica pomiędzy dwoma tego typu kotłami? Kocioł z otwartą komorą spalania będzie pobierał powietrze z pomieszczenia w którym się znajduje, natomiast kocioł z zamkniętą komorą – będzie pobierał powietrze z zewnątrz budynku – rzecz jasna musi być w tym celu zainstalowany odpowiedni system kominowy. Na kocioł z zamkniętą komorą spalania bardzo często decydują się osoby, które montują kocioł w bardzo niewielkich pomieszczeniach, gdzie jest utrudniony dopływ powietrza (potrzeba go duże ilości do spalania). Najtańszą opcją jest tradycyjny kocioł z otwartą komorą spalania – jest on tak popularny właśnie ze względu na swój niski koszt – funkcjonalności urządzenia są po prostu sprowadzane do minimum.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że rozmaite modele pieców gazowych będą także charakteryzowały się rozmaitymi cechami związanymi z funkcjonalnościami, które w nich uwzględniono.