Przeanalizuj swój pomysł na biznes zanim założysz własną firmę

Mnóstwo ludzi marzy o tym, aby zrezygnować z pracy na etacie i spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej firmy. Niestety w większości przypadków nie wiedzą oni skąd wziąć dobry pomysł na biznes.

Aby biznes miał szansę powodzenia należy znaleźć potrzebę, która wśród społeczeństwa np. lokalnego nie jest zaspokojona, i którą dzięki naszym zdolnościom, umiejętnościom i zasobom będziemy mogli zaspokoić. Możemy zaoferować zarówno towary jak i usługi, ale musi być to coś na tyle potrzebnego, żeby klienci zdecydowali się nam za to zapłacić. Ogólnie rzecz biorąc klienci zgłaszają potrzeby, a my zaspokajamy je swoim kapitałem, umiejętnościami i zespołem pracowników.

Ważne jest jednak coś jeszcze – model biznesowy, czyli sposób organizacji firmy, który gwarantuje sprawne współdziałanie wszystkich elementów.

pomysł na biznes

Jeśli brakuje nam pomysłu trzeba dokonać obserwacji, czego w naszym mieście lub na naszym osiedlu brakuje. Mieszkańcy mogą stanowić bardzo cenne źródło informacji i dostarczyć nam całe mnóstwo ciekawych pomysłów. Ważnym czynnikiem jest także nasza znajomość branży, w której chcemy działać. Najlepiej założyć firmę zajmująca się czymś, w czym mamy doświadczenie np. z poprzednich miejsc pracy. Najważniejsze, aby zdawać sobie sprawę z własnych umiejętności i mieć świadomość, że mogą być one ludziom potrzebne.  Bazowanie na własnych doświadczeniach zawodowych może nie jest szczególnie porywające (jeśli mamy dość dotychczasowej pracy na etacie), ale jest z pewnością sposobem na biznes, który ma szanse powodzenia. Nikt nie chce być na samym początku skazany na porażkę.

Jeśli jednak naszym marzeniem jest całkowita zmiana zajęcia, należy zagłębić się w specyfikę nowej branży, gdyż często zdarza się, że wyobrażenia o nowym zawodzie mogą różnić się od rzeczywistości. Jeśli odpowiednio się dokształcimy pozostaje nam poszukać klientów i rozwiązań, które pomogą nam zrealizować nasz plan biznesowy.

Niezależnie od tego, co chcemy robić i jaką firmę pragniemy założyć, własna działalność zawsze wiąże się z ryzykiem. Dlatego nie zwiększajmy jego stopnia stawiając w pierwszej kolejności na realizację zawodowych marzeń. Najczęściej opłaca sie postawić na coś pewnego, co ma dużą szansę powodzenia i utrzymania się na rynku. Prowadzenie biznesu wymaga raczej rozsądku i chłodnej kalkulacji niż fantazji i bujania w obłokach. Warto o tym pamiętać.