Jak sen wpływa na nasz wzrok?

okulista Warszawa

Niewiele osób jest świadomych zależności pomiędzy zdrowym i spokojnym snem, a tym, w jaki sposób funkcjonują nasze oczy. Prawda jest taka, że zadbanie o odpowiednią ilość snu, z pewnością przełoży się na poprawę stanu zdrowia naszych oczu, o czym wielokrotnie mówił okulista Warszawa. Co to jednak dokładnie oznacza, że sen jest zdrowy i spokojny? Na co w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy kładziemy się spać? W naszym poniższym artykule, dokładnie odpowiemy na wszystkie powyższe pytania, a także przedstawimy proste rady, które pomogą nam zapewnić odpowiednią regenerację naszych oczu. 

Przygotuj odpowiednio pomieszczenie do snu

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o zapewnienie sobie jak najlepszych warunków do spania, jest przygotowanie do tego pomieszczenia. Sypialnia powinna być – oczywiście w miarę możliwości – pozbawiona obecności jakichkolwiek urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych, które emitują szkodliwe dla zdrowia fale oraz światło niebieskie. Ponadto, warto zadbać o to, aby pomieszczenie w którym śpimy zostało odpowiednio wywietrzone. Odpowiednia cyrkulacja powietrza to kluczowy aspekt, jeśli faktycznie chcemy mówić o odpowiednim śnie. 

Ile czasu powinniśmy spać, aby nasze oczy odpoczęły?

Kolejną, bardzo ważną kwestią, jeśli chodzi o sen i jego działanie na nasz wzrok, jest zadbanie o to, aby był on odpowiednio długi. W przypadku osób dorosłych, zaleca się minimum 7,5 do 8 godzin zdrowego snu na dobę. W przypadku dzieci z kolei, czas ten należy wydłużyć o około 2 godziny. Ważne jest także to, aby przed snem nie korzystać zani z telefonu, tabletu czy laptopa a także telewizora. W pewien sposób powinniśmy przygotować nasze oczy na to, że już za chwilę pójdziemy spać. Dobrym pomysłem jest np. przeczytanie kilku rozdziałów książki – wybierzmy jednak tę tradycyjną zamiast ebooka i zadbajmy o odpowiednie oświetlenie. 

Stosowanie się do wszystkich, wymienionych wyżej wskazówek, z całą pewnością w realny sposób poprawi kondycję naszego wzroku. Co więcej, będziemy w stanie cieszyć się jego sprawnością przez wiele lat.