Zakładanie własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, wymaga przedsięwzięcia wielu kroków. Musimy zacząć od tego, aby dostarczyć wszelkie niezbędne dokumenty do gewerbeamt, czy instytucji która zajmuje się rejestracją działalności gospodarczych. To jednak nie wszystko. Bardzo często Polacy zastanawiają się czy jest możliwa rejestracja firmy w Niemczech bez zameldowania. Odpowiedź na to pytanie jak również i na wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, znajdziecie w naszym poniższym artykule.
Czy w Niemczech istnieje obowiązek meldunku?
Według współcześnie obowiązującego prawa, w Niemczech nie ma już obowiązku meldunku. Co za tym idzie, jesteśmy w stanie założyć własną działalność gospodarczą bez konieczności podawania adresu zameldowania. Co więcej, jeśli zajmujemy się świadczeniem usług z Szeroko rozumianej branży budowlanej, nie musimy także wskazywać adresu pod którym prowadzimy nasza działalność. Wystarczy że podamy adres wirtualny. Nie oznacza to jednak że nie będziemy musieli przedstawić zaświadczenia o zameldowaniu – chociażby w banku w sytuacji zakładania konta firmowego. Wiele banków niestety ciągle wymaga wskazywania adresu zameldowania, kiedy zakładamy konto osobiste lub firmowe, a sam adres wirtualny nie jest w tym wypadku wystarczający.
Ile trwa zakładania zakładanie firmy w Niemczech?
Sam proces założenia własnej działalności gospodarczej na terenie Niemiec, jest bardzo prosty. Dokumenty, które są niezbędne do założenia takiej firmy, znajdziemy na dedykowanych do tego celu stronach. warto jednak podkreślić, że przed złożeniem ich gewerbeamt, konieczne jest sprawdzenie czy są one kompletne. Niezbędne jest także zorientowanie się, czy na przykład w przypadku naszego profilu działalności gospodarczej, nie jest niezbędne zaświadczenie o niekaralności lub o braku zaległości podatkowych – czy to na terenie Niemiec, czy na terenie Polski. Jest to jednak bardzo proste do zweryfikowania a sam proces założenia firmy w Niemczech nie powinien zająć nam więcej, niż jeden do dwóch dni roboczych, nie wliczając oczywiście czasu, który jest niezbędny na zweryfikowanie przedstawione przez nas dokumentów.