Fachowcy pomogą Ci wybrać aparat fotograficzny dostosowany do Twoich potrzeb

Fotografika to pasja, która cieszy się entuzjamem wśród coraz większej liczby osób. Właściwie każdy bez wyjątku może w tej materii spróbować swoich sił. Współczesny sprzęt fotograficzny daje kolosalne możliwości zarówno osobom zajmującym się tym amatorsko jak i wytrawnym fotografikom.
Stojąc u progu swojej przygody z fotografiką należy pamiętać, że nie każdy aparat będzie właściwy dla osoby początkującej. Przeważnie chcąc dokonać zakupu aparatu fotograficznego dla siebie czy bliskiej osoby usiłujemy wybrać jak najlepszy sprzęt za w miarę przystępną cenę. Sprzedający zwykle próbują zachęcić nas do zakupu ciężkich i trudnych w obsłudze lustrzanek, zachwalając ich funkcje i możliwości. Jednak tego typu aparat nie jest właściwy dla osoby początkującej. Trudna nauka obsługi i początkowy brak doświadczenia, pomimo najlepszego sprzętu będzie przynosić mizerne efekty i może zniechęcić najbardziej zapalonego pasjonata fotografii.

Z tego powodu wybór pierwszego aparatu wypada starannie przemyśleć. Po pierwsze należy uwzględnić przeznaczenie aparatu, następnie funkcje jakie będą dla nas przydatne oraz jego wyposażenie. Nie można oczywiście nie uwzględnić kryterium cenowego, ponieważ każdy kupujący dysponuje konkretnym budżetem, którego nie chciałby przekroczyć, a wiadomo, że im droższy sprzęt tym lepszy. Jeżeli chcemy mieć naprawdę dobry sprzęt fotograficzny za przystępną cenę, możemy poszukać wśród ubiegłorocznych modeli lub używanych cyfrówek. Komis fotograficzny lub skup sprzętu fotograficznego mogą okazać się miejscami gdzie trafimy na niezwykłą okazję.
Warunki, w jakich będziemy najczęściej użytkować nasz aparat fotograficzny, także nie są obojętne przy jego wyborze. Na przykład na plażę kompletnie nie nadają się lustrzanki, ponieważ matryca łatwo może ulec zapiaszczeniu. Najlepszą decyzją jest wykorzystanie wodoodpornego smartfona wyposażonego w gimbal do telefonu. Ważne jest także, kto będzie aparatu używał: osoba początkująca, artysta fotografik, a może dziecko? Amatorom i osobom początkującym na ogół poleca się proste w obsłudze kompakty, automatycznie poprawiające walory estetyczne i jakościowe obrazu, co bardzo ułatwia fotografowanie. Osoby chcące poszerzać swoje horyzonty powinny zdecydować się na aparat z manualnymi trybami ustawień. O ułatwieniu fotografowania decyduje także jakość wyświetlacza z tyłu aparatu. Pozwala on na przeglądanie i usuwanie nieudanych fotografii, jak również wybieranie funkcji z menu. To ważne, aby wybrać aparat z wyświetlaczem, którego rozdzielczość jest nie mniejsza niż milion pikseli.


Kupując sprzęt powinniśmy także wziąć pod uwagę długość jego czasu pracy na danym źródle zasilania. Zazwyczaj cyfrówki zasilane są akumulatorami dla nich dedykowanymi, a inne aparaty bateriami tzw. paluszkami. Każde z tych rozwiązań posiada zarówno wady jak i zalety. Baterie możemy kupić właściwie wszędzie i sprawdzą się tam, gdzie nie mamy dostępu do gniazdka, ale dedykowane akumulatory pozwalają na bardziej wydajną pracę sprzętu, choć wymagają specjalnej ładowarki. Przy zakupie można zwrócić uwagę na ilość zdjęć, jaką możemy wykonać po jednokrotnym naładowaniu akumulatorów. Niektóre aparaty cyfrowe można ładować, podłączając je do komputera za pomocą kabla USB.
Chcąc być posiadaczem dobrego sprzętu warto odwiedzić sklep foto, który może poszczycić się fachową i rzetelną obsługą. Godnym polecenia jest na pewno poznański sklep fotograficzny WINMAR. Posiada on bardzo duży wybór sprzętu foto i video, a także prowadzi jego wypożyczalnię oraz komis. Oprócz tego w zakresie jego usług znajduje się leasing sprzętu komputerowego. Kompetentna obsługa z pewnością posłuży fachowym doradztwem i pomoże wybrać sprzęt najbardziej odpowiedni dla jego użytkownika.