Czym się odznacza dobry jubiler

Sygnet u jubilera

Każdy z nas dobrze wie jak trudno znaleźć dobrego jubilera, który potrafi spełnić nasze oczekiwania. Dlatego warto zwrócić uwagę na pewne cechy, które charakteryzują dobrego jubilera. 

Oczywiste jest, że taki jubiler powinien posiadać specjalistyczne wykształcenie, ale równie ważne są zdolności manualne i kreatywność. Jest to bowiem swego rodzaju artysta. Bardzo ważną cechą dobrego jubilera jest również poczucie estetyki, bardzo duża wyobraźnia oraz doskonały wzrok i zręczność. Powinien rzetelnie i terminowo wykonywać swoją pracę, ponieważ ciągle zmiany terminów wykonania danej biżuterii mogą odstraszać klientów i w związku z tym mogę powodować trudności w pozyskaniu nowych. Dodatkowo, jeśli jubiler sam prowadzi swój zakład musi bardzo dobrze organizować sobie pracę. Mając stały kontakt z klientami musi wykazywać się cierpliwością, opanowaniem, a także posiadać umiejętności sprzedażowe. Powinien umieć doradzić każdemu, nawet bardzo wymagającemu i niezdecydowanemu klientowi.

Jubiler w pracy
Jubiler w pracy

Jubiler wytwarza biżuterię z różnych materiałów szlachetnych również z dodatkiem kamieni szlachetnych, które są bardzo cenne. Wytworzenie takich pierścionków, obrączek ślubnych, bransolet czy łańcuszków jest bardzo czasochłonne, a dodatkowo użycie w nich szlachetnych materiałów sprawia, że mogą być bardzo kosztowne, dlatego jubiler powinien być bardzo odpowiedzialny. Musi zdawać sobie sprawę z wartości takiej biżuterii i zagrożenia jakie to za sobą niesie. Często słyszymy o napadach na zakłady jubilerskie. Powodem jest właśnie wartość biżuterii, która często wykonana jest że złota, srebra z dodatkiem bardzo drogich kamieni, niejednokrotnie są to diamenty. Dlatego zakład jubilerskiej powinien być dobrze zabezpieczony. Powinien mieć zainstalowany alarm i kamery oraz współpracować z ochroną.      Bardzo ważną cechą jubilera jest kreatywność, ponieważ bardzo często zajmuje się on projektowaniem biżuterii,  oraz jej naprawą i konserwacją. Bardzo ważna w tym zawodzie jest precyzja, aby połączenia nawet najmniejszych elementów metali szlachetnych oraz bardzo dobrych kamieni były perfekcyjne i zadowalały każdego. Jest to bardzo mozolna praca, jednak jej efekt potrafi zachwycać.

Jubiler może również  przerabiać różne wyroby np. przetapiać, skracać, zmniejszać czy ozdabiać, na zlecenie klienta. Może też zajmować się skupem i wyceną metali szlachetnych.

Są to najważniejsze cechy jakimi powinien charakteryzować się dobry jubiler. Zdając sobie z tego sprawę na pewno każdy znajdzie jubilera, który spełni jego oczekiwania.

Jubiler Lublin – pracownia jubilerska Ziętek

http://www.jubiler-zietek.pl/

ul. Krakowskie Przedmieście 2
20-002 Lublin
woj. lubelskie