Co daje nam Certyfikat kompetencji Zawodowych?

Zakładając i prowadząc działalność gospodarczą każda branża rządzi się swoimi prawami. Nie zawsze trzeba mieć nie wiadomo jakie uprawnienia i kompetencje. W różnego rodzaju zakładach produkcyjnych są one jednak wymagane. Mogą dotyczyć zarówno całego parku maszynowego czy linii produkcyjnej jak i pracowników czy operatorów.

To samo tyczy się branży transportowej czy spedycyjnej. Wymaganych jest tam bowiem mnóstwo dokumentów i uprawnień świadczących o spełnianiu przez przewoźnika określonych przepisów i obowiązków. Nie ma się czemu dziwić w końcu firmy te wielokrotnie zajmują się przewozem bardzo charakterystycznego towaru lub sprzętu, a co ważniejsze wielokrotnie również i przewozem ludzi.

Wbrew pozorom nie są one wyłącznie związane z działalnością przedsiębiorstwa. Przepisy „mówią” bowiem również o wymaganiach dotyczących także i kierowców. W końcu potwierdzają one posiadanie przez nich uprawnień do wykonywania określonych obowiązków przewozowych. W dodatku muszą oni posiadać przy sobie szereg jeszcze innych niezbędnych dokumentów dotyczących przewożonych towarów. Niektóre z nich mogą być wyłącznie przechowywane w przedsiębiorstwie, ale są również i takie, które kierowca ma obowiązek trzymać podczas transportu przy sobie.

W firmach zajmujących się transportem czy spedycją wymagane przez właściciela jest przede wszystkim posiadanie dokumentu jakim jest Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy. Okazuje się, że osoby czy kierowcy upoważnieni w przedsiębiorstwie do podejmowania decyzji związanych z organizacjami przewozów również muszą posiadać taki Certyfikat.

W tym celu w pierwszej kolejności należy najpierw ukończyć odpowiedni kurs, który dopiero umożliwi nam przystąpienie do egzaminu na Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Transporcie Drogowym – Przewóz Osób oraz Przewóz Rzeczy.


K
urs certyfikat kompetencji przeprowadza Śląskie Centrum Szkolenia Transportu w Katowicach. W dodatku znajduje się tam również jedyny na terenie województwa śląskiego Ośrodek Egzaminowania Przewoźników Drogowych. Dzięki temu w jednym miejscu zrobisz kurs oraz przystąpisz do egzaminu.