Awaria tylnej belki skrętnej

Rozwiązaniem konstrukcyjnym stosowanym od wielu już lat we francuskich samochodach takich marek jak Citroen, Peugeot czy Renault jest tylna belka zawieszenia z drążkami skrętnymi. Mowa tu o tak zwanej tylnej belce skrętnej. Element ten uznawany jest w opinii społecznej za dość awaryjny, jednak tak naprawdę gwarantuje nam bardzo wysoki komfort podróżowania samochodem. Jest to bowiem rozwiązanie proste konstrukcyjne, a do tego solidne. Nie posiada tradycyjnie stosowanych sprężyn, które są montowane w tylnym zawieszeniu. Są one zastąpione bowiem drążkami, które w tym przypadku opierają sie na dwóch łożyskowanych wahaczach. Dzięki temu wahacze te mogą obracać się wzajemnie względem siebie.
Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że tylna belka skrętna w naszym aucie uszkodzi się, nie musi być to od razu związane z wadliwością tego elementu. Na jej uszkodzenie wpływa bowiem wiele przeróżnych czynników. W głównej mierze będzie to bez wątpienia jakość dróg po których jeździmy. Dużą rolę odgrywa również niejednokrotne przeładowanie bagażnika, które zdarza się bardzo często przed wakacyjnym wyjazdem. Dostanie się wody do wnętrza belki również może doprowadzić do szybszej korozji tego elementu, a w konsekwencji nawet i jej pęknięcia. Dlatego tak ważne jest, aby w porę zareagować.
Jeśli usłyszymy więc w naszym francuskim aucie głośny stukot dobiegający z tylnego zawieszenia nie łudźcie się, że jest to związane z długą eksploatacją pojazdu. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić jakość tylnej belki skrętnej. Być może nie będzie ona jeszcze na tyle uszkodzona, żeby kupować cały zestaw i wystarczy jedynie wymienić elementy ją uszczelniające. Jednak, gdy zmiany będą już bardziej drastyczne, gdy na przykład zużyje się zawarte w nim łożysko igiełkowe, zmieni się geometria kół, a pojazd stanie się bardzo niepewny w prowadzeniu. W ostateczności tył samochodu usiądzie na tyle nisko, że tylne koła mogą nawet ocierać o same nadkola. Nie bagatelizujcie więc pierwszych pojawiających się objawów. Belki na wymianę oraz inne elementy znajdziecie z pewnością w ofercie sklepu Szmytek z Piły.