PITy – program czy e-deklaracje

Zarówno e-deklaracje, jak i program do rozliczania PITów zdecydowanie ułatwiają życie tym osobom, dla których rozliczenie podatkowe jest nieprzyjemnym i czasochłonnym obowiązkiem. Warto porównać obie opcje wypełnienia deklaracji, by wybrać najbardziej dogodną dla siebie. Nie czekaj długo już dziś pobierz PIT program.

Pierwszą opcją jest PITy program, pomagający sprawnie i bezbłędnie wypełnić zeznanie podatkowe. Drugą możliwością jest system e-deklaracji, pozwalający wysłać wypełnione PITy przez internet prosto do urzędu skarbowego. Obie opcje pozwalają w dużym stopniu zaoszczędzić czas, potrzebny na pobranie z urzędu i ręczne wypełnienie druków podatkowych, wśród nich tego najpopularniejszego – PITu 37. Istotną rolę odgrywa pomoc ze strony elektronicznego programu przy wypełnianiu odpowiednich pól w formularzu – mniejsze jest ryzyko popełnienia błędów i cała operacja wydaje się mniej stresująca. Wyżej wymienione powody decydują o tym, że podatnicy interesują się szybkimi i łatwymi sposobami rozliczania z fiskusem.

Dostępny w Internecie program do rozliczania PITów to sprawne i efektywne narzędzie służące do wypełnienia zeznania podatkowego. Użytkownik prowadzony jest przez kolejne pola do wypełnienia w Picie za pomocą pytań, podobnie jak wygląda to podczas rozmowy z doradcą podatkowym. Program do PITów posiada mechanizmy eliminujące błędy powszechnie popełniane w zeznaniach oraz moduły obliczeniowe, niezastąpione przy sumowaniu kosztów przychodów i dochodów. Chroni to przed błędami rachunkowymi, które paraliżowały przez lata pracę urzędników skarbowych. Wystarczy poprawnie wprowadzić osiągnięty przychód, a program sam obliczy potrzebne składki i wysokość podatku. Zadaniem podatnika jest wpisać podstawowe dane, takie jak: własne imię, nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, nazwę i adres urzędu skarbowego, do którego kierowane jest zeznanie, itp. Jest to zadanie niezbyt absorbujące, ogrom pracy spoczywa na barkach elektronicznego pomocnika.

Ważne! PIT 2018 program obsługuje wszystkie typy deklaracji rozliczeniowych ( PIT-28, -28A, -28B, -36, -36L, PIT37, -38 ) i 7 rodzajów załączników ( PIT-B, -D, -O, -2K, -M, -ZG, -Z ), zawiera też 4 wzory formularzy NIP ( NIP-1, -3, -B, -C )

Różnica między programem PITy , a e-deklaracjami jest znaczna. Dzięki e-deklaracji można bezpośrednio za pomocą Internetu dostarczyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Uruchomienie tego innowacyjnego systemu elektronicznych deklaracji w dniu 1 stycznia 2008 okazało się sporym przełomem. Na początku z udogodnienia korzystali przedsiębiorcy. Obecnie PIT może wysłać przez Internet każdy, kto rozlicza się z fiskusem za pomocą formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 wraz z załącznikami do tych deklaracji. Podobnie jak w programie do wypełniania PITów, również w e-deklaracji obecny jest specjalny system obliczeń. Zadaniem podatnika jest wprowadzanie prawidłowych danych osobowych podmiotu oraz osiąganych przez niego przychodów.

Pierwszym krokiem podatnika, która chce skorzystać z systemu e-deklaracji, jest wejście na stronę, która generuje e-deklarace oraz ściągnięcie i uruchomienie na swoim komputerze prostego i intuicyjnego programu do rozliczeń. Potem należy wybrać swój formularz PIT.

Ważne! W przypadku osób fizycznych, wypełniających PIT 37, nie jest konieczne posiadanie tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Razem z programem do rozliczeń przez Internet należy pobrać także program do wygenerowania UPO, dzięki czemu podatnik będzie miał pewność, że jego zeznanie trafi do urzędu. UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru, stanowi dowód potwierdzający złożenie zeznania w formie elektronicznej. Zawiera między innymi: informacje o dacie wygenerowania UPO, terminie złożenia deklaracji do systemu e-deklaracje. UPO jest wydawane w ciągu jednej doby od złożenia zeznania. W przypadku komunikatu o nieprawidłowościach, podatnik musi ponownie wygenerować druki i wysłać rozliczenie do urzędu skarbowego.

Ważne! W przypadku przesłania zeznania podatkowego drogą elektroniczną o terminowym złożeniu rozliczenia podatkowego decyduje data jego przyjęcia przez system e-deklaracje, a nie data wygenerowania Urzędowego Poświadczenia Odbioru.